Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував Верховній Раді ухвалити за основу в першому читанні урядовий законопроект «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо розширення повноважень приватних виконавців на примусове виконання постанов про накладення штрафу за порушення митних правил» № 4532 від 21.12.2020.
Проект Закону розроблявся Міністерством юстиції, він розширює перелік рішень, які виконуватимуться приватними виконавцями.
Зокрема, ним пропонується внести зміни до статей 535, 540 Митного кодексу України та розширити повноваження приватних виконавців щодо примусового виконання ними постанов у справах про адміністративні правопорушення.
Зокрема, згідно з запропонованою редакцією частиною 2 статті 535 Митного кодексу, орган доходів і зборів, який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення за порушення митних правил, буде виконувати її самостійно або через орган державної виконавчої служби чи приватного виконавця.
Крім того, частина 1 статті 540 МК буде передбачати, що у разі якщо штраф не буде сплачено у строки, встановлені статтею 539 цього Кодексу, постанова органу доходів і зборів або суду (судді) надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби або приватного виконавця, в установленому законом порядку.
Проте в законопроекті міститься застереження, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім розділу І цього Закону, який набирає чинності з дня, наступного за днем опублікування Міністерством юстиції України повідомлення в газеті “Голос України” про внесення до Єдиного реєстру приватних виконавців України відомостей про 1000 осіб, які розпочали діяльність приватного виконавця (що має бути опубліковане протягом 10 календарних днів з дня внесення таких відомостей до зазначеного Реєстру), але не пізніше 1 січня 2024 року.
ГНЕУ зазначає, що законопроект є системно пов’язаним з проектом Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень приватних виконавців» (реєстр. № 4330 від 05.11.2020), яким, зокрема, вносяться відповідні зміни до Закону України «Про виконавче провадження», та є похідним від нього, у зв’язку із чим рішення щодо внесеного проекту має прийматися за результатами розгляду проекту реєстр. № 4330.
Запропонувавши зміни в законодавство Мін’юст, таким чином, вирішує прикладну задачу, обумовлену міжнародними зобов’язаннями України.
Законопроект внесений Кабміном в парламент на виконання умови «5a» додатка І до Меморандуму про взаєморозуміння між Україною як Позичальником та Європейським Союзом як Кредитором і Кредитної угоди між Україною як Позичальником та Національним банком України як Агентом позичальника та Європейським Союзом як Кредитором (щодо отримання Україною макрофінансової допомоги Європейського Союзу у сумі до 1 мільярда 200 мільйонів євро), ратифікованого Верховною Радою України 25 серпня 2020 року.
Цією умовою передбачено, що для забезпечення можливості ефективного відновлення законних вимог органи державної влади:
а) розширять повноваження приватних виконавців (ПВ) на вимоги до ста тисяч (100 000) гривень проти будь-якого боржника (включаючи державних юридичних осіб та юридичних осіб за участю держави) та на адміністративні штрафи,
а також складуть дорожню карту щодо повного зрівняння їх повноважень із повноваженнями державних виконавців, зокрема, що стосується ПВ, які діють від імені будь-якого клієнта та проти будь-якого боржника, а також що стосується полегшення доступу до професії ПВ для збільшення їх загальної кількості, та перегляду режиму дисциплінарного нагляду та контролю.
Також Комітет з питань правоохоронної діяльності рекомендував Верховній Раді ухвалити в першому читанні за основу законопроект про криміналізацію контрабанди.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.