Президент України Володимир Зеленський підписав ухвалений парламентом законопроєкт №3774 про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення механізму протидії рейдерству. Закон вже опубліковано в газеті «Голос України»
Оскарження реєстрації по новому
Рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції, якщо з моменту прийняття відповідного рішення, здійснення дії чи бездіяльності їх вчинення не минуло одного року, а рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Мін’юсту – 6 місяців з дня прийняття відповідного рішення, здійснення дії чи бездіяльності.
Наразі цей термін практично не обмежений. Згідно до статті 37 закону про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень скарга на рішення реєстратора подається протягом 60 календарних днів з дня прийняття рішення, що оскаржується, або з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення її прав відповідною дією чи бездіяльністю реєстратора. Якщо з часу порушення прав минуло понад 2 місяці скаржник має зазначити дату, коли він дізнався про порушення прав
Строк оскарження рішення територіального органу Мін‘юсту збільшено з 15 днів до 1 місяця.
При цьому передбачається, що скарга повертатиметься, якщо вона:
а) подана особою, яка не має на це повноважень;
б) не містить відомостей про прізвище, ім’я, по батькові (найменування) скаржника, його місце проживання (місцезнаходження), суть (реквізити) оскаржуваного рішення, дій чи бездіяльності, обставини, якими обґрунтовується порушення прав скаржника, дату, коли скаржник дізнався про порушення своїх прав (якщо зазначення такої дати є обов’язковим).
Водночас повернення скарги не позбавляє права на повторне її подання у встановленому порядку.
Крім того, перебіг строку на оскарження зупинятиметься з дня подання скарги до дня її повернення скаржнику, що збільшить шанси на повторне її подання після усунення недоліків.
Також законодавець додав нові підстави для прийняття рішення для залишення скарги без розгляду, серед яких:
«Зачистка» реєстрів
Законодавець зберіг чинну процедуру зупинення процедуру розгляду документів, поданих для державної реєстрації в ЄДР залишається. Це відбуваєьтся на підставі: 1) рішення суду, яке набуло законної сили, 2) заяви власника щодо заборони вчинення реєстраційних дій щодо належного йому майна.
Водночас, визначено додаткові підстави для відмову у розгляді заяви власника:
невстановлення особи заявника;
невстановлення належності об’єкта нерухомого майна заявнику на праві власності;
не сплив п’ятиденний строк для повторного подання такої заяви.
Операція «антирейдер»
Задля протидії рейдерам законодавець передбачив забезпечення порталом електронних сервісів інформування в режимі реального часу засновників (учасників) юридичних осіб, керівника юридичної особи засобами телекомунікаційного зв’язку (за наявності інформації про здійснення зв’язку з такими особами в ЄДР) про факт: подання (прийому) документів для проведення реєстраційних дій щодо такої юридичної особи;
проведення реєстраційних дій з повідомленням відповідних актуальних відомостей з ЄДР.
Підпишуться усі
Закон передбачає обов’язкове підписання рішення уповноваженого органу управління юридичної особи (крім Акціонерних товариств, громадських формувань та ОСББ) щодо зміни керівника юрособи всіма представниками
(у випадках, коли для прийняття такого рішення достатньо голосів не більше 10 осіб), які голосували за таке рішення та кількості голосів яких достатньо для прийняття рішення.
Проте статутом можна передбачити інше правило підписання такого рішення.
Нова процедура відмови від сільгоспземлі
Правочин про розірвання договору оренди землі сільськогосподарського призначення, орендарем за яким є юридична особа приватного права (крім акціонерного товариства), є значним правочином та потребує попереднього прийняття загальними зборами учасників або іншим вищим органом управління такої юридичної особи рішення про надання згоди на його укладення. Водночас статутом юридичної особи може бути передбачено визнання його незначним
Законодавче закріплення реєстрації та припинення ФОПів в автоматичному режимі через Дію
Закон передбачає автоматичну реєстрацію, зокрема фізичних осіб підприємців через портал Дія (крім випадку припинення такої діяльності у зв’язку з її смертю, оголошенням померлою чи визнанням безвісно відсутньою), або зареєструвати змін до відомостей про юридичну особу, що потребує рішення учасників юридичної особи (крім рішень щодо розміру статутного (складеного) капіталу, розміру часток у статутному (складеному) капіталі, складу учасників чи керівника юридичної особи), - за умови одностайного прийняття рішення такими учасниками, що підтверджується їх кваліфікованими електронними підписами). Слід зазначити, що наразі можливість реєстрації ФОПа передбачена постановою уряду, отже відбувається законодавче закріплення цієї можливості. При цьому передбачається, що документи, які отримані від юросіб та ФОПів та за якими не проведено реєстраційну дію і не відмовлено в її проведенні та з дати подання ких минуло понад 30 днів вважають такими, за якими відмовлено у проведенні реєстрації
Закон набирає чинності через два місяці після опублікування підпункту 4 пункту 2 розділу І цього Закону, який набирає чинності через три місяці з дня опублікування цього Закону, але не раніше дня, наступного за днем опублікування Міністерством юстиці України в газеті “Голос України” повідомлення про запровадження електронної інформаційної взаємодії між Єдиною державною електронною системою у сфері будівництва та Державним реєстром речових прав на нерухоме майно.
«Судово-юридична газета» раніше писала про сім причин, через які необхідно ухвалити антирейдерський закон.
Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Youtube Право ТВ, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.